I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Stowarzyszenie przyjmuje nazwę Stowarzyszenie św. Faustyny „Fides” zwane w dalszej części Stowarzyszeniem.
§ 2
Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami.
§ 3
Siedzibą władz Stowarzyszenia jest miasto Malbork.
§ 4
Stowarzyszenie może być członkiem innych stowarzyszeń, krajowych i zagranicznych o podobnych lub tych samych założeniach statutowych.
§ 5
- Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.
- W ramach stowarzyszenia mogą działać niesamodzielne jednostki organizacyjne zwane ośrodkami, centrami, zakładami, warsztatami, biurami, przedstawicielstwami, punktami konsultacyjnymi itp., które działają wg własnego regulaminu zatwierdzonego przez zarząd Stowarzyszenia.
- Niesamodzielne jednostki organizacyjne mogą mieć na swoim terenie za zgodą władz Kościoła kaplicę z Najświętszym Sakramentem. W związku z powyższym każda Kaplica w zakresie zgodności z Kodeksem Prawa Kanonicznego obowiązującym w Kościele katolickim pozostaje pod opieką i nadzorem Proboszcza miejscowej parafii, lub osoby duchownej wyznaczonej przez Biskupa danej diecezji.
§ 6
Stowarzyszenie używa pieczęci okrągłej z napisem na obwolucie: Zarząd Główny -Stowarzyszenie św. Faustyny „Fides” - Malbork . W polu wewnętrznym krzyż, korona cierniowa i miecz.
§ 7
1. Stowarzyszenie może posiadać godło na podstawie obowiązujących przepisów. 2. Stowarzyszenie może ustanawiać własne odznaki i medale honorowe , oraz przyznawać je , wraz z innymi wyróżnieniami i nagrodami osobom fizycznym i osobom prawnym.
II. CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA
§ 8
Celem Stowarzyszenia jest:
- Podejmowanie działań na rzecz ogółu społecznego, w szczególności wobec osób dotkniętych marginalizacją, w tym: bezdomnych, uzależnionych, chorych, niepełnosprawnych oraz zagrożonych tymi problemami i pogłębianie formacji chrześcijańskiej katolików świeckich pragnących angażować się na tym polu w oparciu o Katolicką Naukę Społeczną.
§ 8a
2. Społeczna nieodpłatna działalność Pożytku Publicznego na rzecz ogółu społecznego w zakresie:
- pomocy społecznej , w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób ;
- działalności charytatywnej ;
- ochrony i promocji zdrowia ;
3. Społeczna odpłatna działalność Pożytku Publicznego na rzecz ogółu społecznego w zakresie:
- pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób;
- działalności charytatywnej;
- ochrony i promocji zdrowia.
§ 9
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez: podejmowanie różnych zadań pomocowych wobec społeczeństwa między innymi w zakresie: dobroczynnym, charytatywnym, ochrony zdrowia, wydawniczym i informacyjnym, edukacyjnym i formacyjnym w tym tworzenie domów starców, domów dla osób fizycznie i umysłowo niepełnosprawnych, domów rehabilitacyjnych (bez opieki medycznej), domów dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków, domów dla bezdomnych, niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej .
- nieodpłatną działalność Pożytku Publicznego którą jest:
a. pozostała opieka wychowawcza i społeczna z zakwaterowaniem;
b. szpitalnictwo;
c. pozostała opieka wychowawcza i społeczna bez zakwaterowania;
d. praktyka lekarska..
2. odpłatną działalność Pożytku Publicznego którą jest:
a. pozostała opieka wychowawcza i społeczna z zakwaterowaniem;
b. szpitalnictwo;
c. pozostała opieka wychowawcza i społeczna bez zakwaterowania;
d. praktyka lekarska..